Students' Achievement

Corporate Competitions

S.no Organizing Body Competition Name Name Position
1 MBAtrek MBAtrek IPO: Hiring First Ever Innovative People Officer (HR) Anmol Raghuvanshi National Finalist
2 Pidilite Bond with Pidilite Radhhika K Jain, Priyadarshita Saren, Rishabh Prajapati Campus winner
3 Finshiksha Finshiksha Learning Championship Manoj Pesala National winner
4 DCB Bank The Top Recruit Season 7 Botta Venkata Akhil National Semi-Finalist
5 As Data Says Data-O-Holic Ayush Jha National 2nd Runner-up
6 Tata Steel Group Steel-a-thon 2020 Ashok B, Rohit J Raphael, Shalini Srivastava National Semi-Finalist
7 Edulyx LiveWire 1.0 Prasant Kumar, Mayank Verma National Runner-up
8 EY EY CAFTA Mitigating Financial Risk Minakshi Garg, Siddhant Singh National Second Runner-up
9 The Hindu BLoC Boardroom Challenge Ankan Roy, Ashish Kapoor, Patel Raj Zonal Runner-up/National Semi-Finalist
10 The Hindu BLoC Boardroom Challenge Abhinav Kumar, Srishti Jovita Toppo, Hrishabh Satankar Zonal Winner/National Semi-Finalist
11 Xiaomi India Xiaomi MI Summit 2.0 Sailada Rohit Kumar, Prudhvi Emandi Campus Runner-up
12 Xiaomi India Xiaomi MI Summit 2.0 Rohit J Raphael, Shalini Srivastava National Runner-up
13 Edgistify Edgistify Corporate Competition Sailada Rohit Kumar, Prudhvi Emandi National Finalist
14 AGS Transact AGS Campus Connect 2.0 Saumya Rastogi National Semi-Finalist
15 Optum Stratethon - Season 2 Optum Soumyajit Karam, Devesh Kapri, Andra Rohit Kumar National Semi-Finalist
16 MBAtrek MBAtrek UXpert: Hiring First Ever UXOs Prudhvi Emandi, Sailada Rohit Kumar, Divi Sindhu Bhargavi Campus Winners
17 Optum Stratethon - Season 2 Optum Ashutosh Gupta, Prakriti Jain, Prashant Jagiasi National Semi-Finalist
18 MCX Ltd. Comquest 2021 Pulkit Singal National Finalist

B School Competitions

S.no Organizing B School Competition Name Name Position
1 Amity Business School Act to Hack Covid Marketing Case Competition Saumya Rastogi National Winner
2 XLRI, Jamshedpur XLRI Cygnus Ashutosh Sushil Gupta, Mayank Verma, Prashant Jagiasi National Winner

Certifications

S.no Name Certification Level
1 Niraj Ghare FRM Level 1
2 Shail Shah CFA Level 1
3 Siddhant Singh CFA Level 1
4 Niraj Ghare CFA Level 2

Corporate Competitions

S.no Organizing Body Competition Name Name Position
1 ASCM Case Competition ASCM & Deloitte Hemraj Bairwa, Parth Tyagi, Shubham Vispute, Kiran S Campus Winners
2 Relead 3.0 Renew Power Bhagesh Godhwani, Deepansh Goyal, Priyanka Nagori National Finalist
3 Optum Optum Stratethon Paradarami Chaithanya, Kaipa Guru Charan Reddy, Sunkishala Chaitanya National Semi-Finalist
4 Optum Optum Stratethon Nimisha Dixit, Mayank Bahadur, Dev Anand National Semi-Finalist
5 Optum Optum Stratethon Shubham Vispute, Vishesh Jain, Sumit Anand National Semi-Finalist
6 Xiaomi India Xiaomi MI Summit 2.0 Manish Reddy, Hemraj Bairwa Campus Runner-up
7 Xiaomi India Xiaomi MI Summit 2.0 Deva Nikhil Dnatuluri, Sumit Anand Campus Winners
8 Tata Group Tata Imagination Challenge Priyanshi Jain National Finalist
9 Edulyx LiveWire 1.0 Prasant kumar, Mayank Verma National Runner-up
10 Google Google Case Challenge Sumit Sahgal, Amit Sahgal, R A Animesh Campus Winners
11 Flipkart Flipkart Wired 4.0 Ajay R, VijayDhayanandh M, Nimal Anand R National Semi-Finalist
12 Flipkart Flipkart Wired 4.0 Vishesh Jain, G Prashanth, Shubham Vispute National Semi-Finalist
13 Flipkart Flipkart Wired 4.0 Saurabh Bharadwaj, MD. Atif Yamin, Meet Patel National Semi-Finalist
14 Flipkart Flipkart Wired 4.0 Aditya Bharadwaj, Sahil Sondhi, Pranav Bhardwaj National Semi-Finalist
15 Edelweiss Tokio Life Edelweiss Tokio Life Bhagirath Vala, Kunal Kashyap, Arpit Gupta National Finalist
16 Edelweiss Tokio Life Edelweiss Tokio Life Kishan Khakhar, Ankit Naik, Aman Abhishek Tirkey National Finalist
17 The Smart Cube Resolvr 2020 - Analytics Case Study Competition Himanshu Singasane, Prajwal Vaichalkar, Arijit Saha, Sourabh Ballullaya National Finalist
18 The Smart Cube Resolvr 2020 - Research Case Study Competition Hardik Sinha, Nimisha Dixit, Saharsh Maheshwari, Shashank Srivastava National Finalist
19 Meero Meero Campus Challenge 2.0 - CSM Aseem Shekhar Chourasia, Arti Patidar, Neeraj Dhelariya National Finalist
20 Meero Meero Campus Challenge 2.0 - CSM Harshita Kushwaha, Aditya Bhilkar, Sadhvi Gupta National Finalist
21 Meero Meero Campus Challenge 2.0 - OPS Himanshu Singasane, Prajwal Vaichalkar, Arijit Saha National Runner-up
22 Meero Meero Campus Challenge 2.0 - Sales Bhagesh Godhwani, Deepansh Goyal, Priyanka Nagori National Finalist
23 L'Oreal L'Oreal Sustainability Challenge 2020 Abhinav Yadav, Saransh Jain, Udit Arunav National Winner
24 CarEasy CarEasy Spark - Season 1 Vishesh Jain, G Prashanth National Winner
25 Thoucentric Bottoms Up - Season 1 Bhagesh Godhwani, Deepansh Goyal Campus Winner
26 Keeto Keeto Fintech Championship 2020 Abhishek Gupta, Hardik Sinha, Shashank Srivastava National Winner
27 OnePlus ET OnePlus ETPrime Intellect 1.0 Deepansh Goyal National Finalist
28 OnePlus ET OnePlus ETPrime Intellect 1.0 Subin P. Suresh National Winner
29 Virtusa Virtusa Business Cipher Challenge 2020 Nishant Tyagi National Finalist
30 Virtusa Virtusa Business Cipher Challenge 2020 Vivek Kedia National Finalist
31 Virtusa Virtusa Business Cipher Challenge 2020 Kishan Khakkar National Finalist
32 Virtusa Virtusa Business Cipher Challenge 2020 Sumit Anand National Finalist
33 Virtusa Virtusa Business Cipher Challenge 2020 Vignesh Thakkar National Winner
34 AGS Transact Technologies AGS Campus Connect 2.0 Shubham Vispute, Vishesh Jain, G Prashanth National Semi-Finalist
35 AGS Transact Technologies AGS Campus Connect 1.0 Abhishek Gupta, Abhinav Yadav, Shashank Srivastava National Second Runner-up
36 Infosys Infosys Ingenious 2020 Anshul Pandey, Analjeet Singh, Sadhvi Gupta National Semi-Finalist
37 Infosys Infosys Ingenious 2020 Shubham Vispute, Vishesh Jain, G Prashanth National Semi-Finalist
38 KPMG KPMG Ideation Challenge 2020 Shubham Kumar Soni, Aashi Kant, Ankit Naik National Semi-Finalist
39 KPMG KPMG Ideation Challenge 2020 Nimisha Dixit, Mayank Bahadur, Kiran S. National Semi-Finalist
40 Reliance Industries Ltd. Reliance: The Ultimate Pitch 5.0 Sugandha Jain, Subin Suresh, Ajay Sankar C, Ishwar Arjun Lohar National Finalist
41 Hero Motocorp Limited Hero Campus Challenge Season 5 Anshul Pandey, Shubhank Verma, Analjeet Singh Passi National Semi-Finalist
42 UltraTech UltraTech India Next Campus Edition 2019 Aman Dewangan, Manish Malik, Mohammad Armaan National Finalist
43 TVS Credit TVS Credit EPIC Anayltics Challenge Bhagesh Godhwani National Second Runner-up

B School Competitions

S.no Organizing B School Competition Name Name Position
1 MHRD - DIC Covidscape Innovation Challenge Vishesh Jain National Winner
2 IIM Sambalpur Data Feast Aman Dewangan, Avik Basu, Vivek Kedia National Winner
3 IIM Nagpur Aanvikshiki Shubham Kumar Soni, Aashi Kant National Winner
4 IIM Shillong Battleground 14.0 Shubham Vispute, Rahul Choudhury National Winner
5 IIM Shillong X- Marketer Rohit Jagtap National Winner
6 IIT Madras Udyami Pranav Bhardwaj, Sahil Sondhi, Aditya Bharadwaj National Winner
7 IIT Bombay On Your Mark Rahul Choudhury, Shubham Vispute, G Prashanth National Winner
8 IIT Bombay ConSight Parth Tyagi, Rahul Jha, Priyanshi Jain, Sangeeta Agrawal National Winner
9 IIM Vishakhapatnam Brand Aficionado Pranav Bharadwaj, Sahil Sondhi, Aditya Bharadwaj National Winner
10 FMS Conquest Ujjwal Singh, Prateek Dhyani, Pratik Bhagat National Winner
11 IMI Delhi Excalibur Bhagesh Godhwani, Deepansh Goyal, Ajay Sankar C National Winner
12 IIM Trichy Opswise 8.0 Hemraj Bairwa, Rahul Choudhary, R A Animesh National Winner
13 IIM Bangalore DigiBytes: A Digital Marketing Competition Gaurav Gopal, Vignesh M, Aravind R National Winner

Certifications

S.no Name Certification Level
1 Pramukh S CFA Level 1

Corporate Competitions

S.no Organizing Body Competition Name Name Position
1 Reserve Bank of India RBI Policy Challenge 2020 Vaibhav Kabdwal, Lav Patel, Indravardan Addanki National Finalist
2 Infosys India Infosys Ingenious 2019 Tushar Madaan, Naman Sikka, Jyotirmoy Ray National Semi-Finalist
3 Infosys India Infosys Ingenious 2019 Ajitesh Dani, Amandeep, Anurag Mishra National Semi-Finalist
4 Infosys India Infosys Ingenious 2019 Chirag Dixit, Vasant Kukalekar, Shubham Dantare National Semi-Finalist
5 TVS Credit TVS Credit EPIC Ananytics Challenge Manpreet Singh Saluja National Winner
6 TVS Credit TVS Credit EPIC Strategy Challenge Manpreet Singh Saluja, Shiva Badeja, Shubham Dantare National Winner
7 L&T L&T OutThink 2019 Abhinav Anand, Anurag Mishra, Tushar Madaan National Finalist
8 Motilal Oswal Think Equity Think QGLP contest 2019 Sanket Jiwane, Pratyaksh Mangal, Harshvardhna Kumar National Finalist
9 Piramal Group Tangram Varija Singh, Garvit, Indrasish Majumder National Finalist
10 ICICI Bank ICICI Bank - Beat The Curve Chirag Dixit, Shubham Kumar National Winner
11 Blackbuck Xccelerate Varija Singh, Garvit, Indrasish Majumder National Finalist
12 Airtel Airtel iCreate Product Challenge 2019 Amandeep, Ajitesh Dani National Winner
13 Virtusa The business cipher 2 Ashish Haldia National Finalist

B School Competitions

S.no Organizing B School Competition Name Name Position
1 IIM Raipur Cypher- Analytics case study Rajat Gupta, Praveen Kumar National Winner
2 IIM Lucknow Maanav 2019 Pranav Prafulla Salvi, Aditya Saurav Doraiburu National Winner
3 IIM Udaipur BizViz Mukund Agarwal; Vishvendra Singh Tomar National Winner
4 IIM Indore, Mumbai Campus Mark Sense Mukund Agarwal; Vishvendra Singh Tomar National Winner
5 ISB INFRABIZ R Gokul Ramanan, Varija Singh, Dhrub Chand Thakur National Winner
6 IIM Ahmedabad Amazon Web Services Product Management Live 2019 Amandeep, Ajitesh Dani, Shubham Kumar National Winner

Certifications

S.no Name Certification Level
1 Anas Akbar Ali CFA Level 1
2 Piyush Kedar CFA Level 1
3 Lav Patel CFA Level 1
4 Jyotirmoy Ray CFA Level 1
5 Harshvardhan Kumar CFA Level 1
6 Gaurav Thorat CFA Level 1
7 Vivek Thiyagarajan CFA Level 1
8 Amulya Jain CFA Level 1
9 Akshay Gyanendra Pandey CFA Level 1
10 Faiz Akhtar Ansari CFA Level 1
11 Yash Bahadur CFA Level 1
12 Sanket Jivane CFA Level 1
13 Sudarshan Prasanna CFA Level 1
14 Aashin Modi CFA Level 1
15 Sagar Kamlaskar CFA Level 1
16 Krumil Mehta CFA Level 1
17 Vaibhav Kabadwal CFA Level 1
18 Varun Raina CFA Level 1
19 Varun Dandekar CFA Level 1

Certifications

S.no Name Batch Certification Level
1 Shivang Garg PGP 2016-2018 CFA Level 2
2 Aman Verma PGP 2016-2018 CFA Level 2
3 Devyanshu Sharma PGP 2016-2018 CFA Level 2
4 Soni Shubham Ramavallabh PGP 2016-2018 CFA Level 2
5 Parag Maheshawari PGP 2016-2018 CFA Level 1
6 Eshan Gupta PGP 2016-2018 CFA Level 1
7 Shah Krupesh Dharmesh Bhai PGP 2016-2018 CFA Level 1
8 Nilesh Garg PGP 2016-2018 CFA Level 1
9 Avinash Singh PGP 2016-2018 CFA Level 1

Competitions

S.no Name Batch Competition Name Organizing B School Position
1 Kunal Dharna PGP2017-19 EDROIT,Article Writing Competition in Economics MDI Murshidabad Third Position
2 Ishan Pandya and Raghav Bansal PGP2017-19 Opswise quiz SIBM Pune Second position
3 Ishan Pandya and Raghav Bansal PGP 2017-19 Devil’s Advocate IIM Indore Winners
4 Aniket Dass PGP 2016-18 EYQ2017, business quiz  quizmaster Mr. AvinashMudaliar 5th Position
5 Achal Gupta PGP 2016-18 EYQ2017, business quiz  quizmaster Mr. AvinashMudaliar 5th Position
6 Arfaz Alam Mohammad and VivekVinodbhaiBhanushali PGP 2016-18 Manthan-A case study cum round table discussion competition IIFM Bhopal Winners
7 Mohit Kumar and Ashutosh Hirulkar PGP 2016-18  StrateZest- a case study competition  IIFT Kolkata Winners